12 nippi läbipõlemise ennetamiseks
Läbipõlemine võib olla selle tulemus, et tunned, et annad rohkem kui saad. Vahel juhtub see siis kui töö pole rahuldustpakkuv, aga sagedamini juhtub see siis kui sa enda eest piisavalt ei hoolitse. Järgnevad nipid aitavad ennetada läbipõlemist.
Piirid paika - Lülita ennast töövälisel ajal välja või pane paika väikesed ajavahemikud, millal tööga tegeled (nt meilide vaatamiseks). Lisaks tee selgeks piirid enda ja teiste probleemide vahel. Võib-olla võtad enda kanda muresid, mis polegi sinu omad? Kui seda piiri on raske hoida, aga ei tea, kuidas seda teha, siis küsi abi.
Kui ütled teistele ”jah”, siis vaata, et sa ei ütleks endale “ei” - teiste heaolu ei tohiks tulla sinu heaolu arvelt.
Harjutus - pane kirja kõik asjad, mis sinu jaoks pinget, stressi või ärevust tekitavad. Jaga nimekiri kaheks - 1) asjad, mida ma muuta ei saa ning 2) asjad, mida muuta saan. Hakka oma energiat suunama sellesse, mida muuta saad. Võib-olla tekib isegi uusi ideid, mida ma muuta saaks, et mul parem oleks?
Jälgi keha signaale - pööra tähelepanu oma keha signaalidele, ning planeeri puhkamiseks konkreetne aeg.
3 tervise alustala - Liigu/ tee trenni, maga piisavalt ja toitu tervislikult. Kui kasvõi ühegagi neist ei ole nii hästi kui soovid, siis alusta juba täna. Kui ei tea, mida teha, siis küsi vajadusel individuaalset abi.
Lähedased - tekita nende jaoks kvaliteetaega. Uuringud on näidanud, et lähedased suhted on üks kõige olulisemaid vaimset tervist toetavaid faktoreid. Suhete kvaliteet on seotud elu kvaliteediga.
Pausid - Tee iga tunni järel 10-15 min paus.
kontrollitunde alalhoidmine - Suurenda kontrollitunnet enda töö ja elu üle. Loo häid kogemusi seoses tööga, töö- ja eraelu tasakaalus hoidmisega, suurenda eneseteadlikkust, praktiseeri lõõgastumistehnikaid, arenda mõtlemis- ja käitumisstrateegiaid, mis suurendavad isiklikku efektiivsust
Toetusvõrgustik - toetavad suhted nii tööl kui kodus. Võib-olla vajad lisaks ka praktilist abi? Sel juhul küsi seda.
Ennast nähakse kui väga pühendunud inimest - ohumärk! Vaata, et töö ülesannete täitmine ei tuleks sinu enda vajaduste ja heaolu arvelt.
Reaalsuse ja inimvõimekuse piiride mõistmine - inimene ei ole omnipotentne maapealne jumal. Kui Sinust tahetakse rohkem kui Oled ennast kahjustamata võimeline andma, siis on Sinu vastutus öelda “ei”. See ei too kasu ei tööandjale, Su perele ega Sulle endale kui töötad üle enda võimete selliselt, et su “vajaduste tass” on tühi.
Küsi abi professionaalilt - perearstilt või vaimse tervise spetsialistilt. Lisaks, ka sertifitseeritud kogemusnõustajad ja toetusgrupid võivad olla abiks.