“MA EI SAA JU MITTE MIDAGI TEHA, SEST TEINE EI MUUTU” – müüt või reaalsus?

Artikkel algselt avaldatud Sina ja Mina Facebook lehel.

Iga päev seisame silmitsi suhete keerukusega, olgu see siis lapse, partneri või mõne muu lähedasega. Tihti kuulen pereteraapias fraasi: “Ma ei saa ju mitte midagi teha, sest teine ei muutu.”

See uskumus peidab endas üht suurimat eksiarvamust suhetes – arvamust, et meie võimalus seista oma soovide ja vajaduste eest sõltub teisest inimesest.

Igaühe võim seada piire

Tõde on see, et igaühel meist on võimalus ja õigus seada piire, olla hooliv nii enda kui teiste suhtes, ilma et peaksime unustama oma vajadused või sõitma üle teise piiridest. See tõde kehtib ka lapse ja vanema vahelises suhtes. Kuidas aga säilitada tasakaal enda ja teiste vajaduste vahel, eriti kui tegemist on lapse ja vanema suhtega?

Gordoni perekooli õpetused

Gordoni perekooli koolitajana ja pereterapeudina rõhutan, et hoolivuse õpetamine samal ajal nii enda kui ka lapse suhtes on võimalik. Mitte ainult võimalik, vaid lapsevanemana on ka meie ülesanne näidata lapsele eeskuju - hoolitsedes nii enda eest kui ka väljendades hoolivust oma lapse suunas. Efektiivsed suhtlemisoskused on võti, mida Gordoni perekool pakub – õpime ja harjutame koos oskusi, mis aitavad luua suhteid, kus nii lapsevanem kui laps tunnevad end hästi. Need suhtlemisoskused on laiendatavad ka kõikidele teistele suhetele, mis inimesele olulised on.

Suhtlemisoskuste tähtsus

Suhtlemisoskused ei tähenda ainult seda, mida me ütleme, vaid ka seda, kuidas me oma sõnu edastame. Austav ja hooliv suhtlemine on alus, millele ehitada tugevad ja terved suhted ning see pakub võimalust olla oma lapsele eeskujuks. Kahjuks, teadmiste ja oskuste puudumisel langevad paljud vanemad ründava, ennast ohverdava või ebatõhusate suhtlusviiside lõksu.

Probleemi tuumani jõudmine

Esimene samm on mõista, kellel parasjagu probleem tegelikult on. Kas see on inimesel, kes kurdab, teisel osapoolel või ehk mõlemal? Sageli võib probleemiks olla ka väärtuste või vajaduste konflikt. Gordoni perekoolis õpime eristama, kellel on probleem, tegema vahet eri suhtlusstiilidel ja saama aru, mida eri suhtlusolukordades teha – selliselt, mis austab nii ennast kui teisi, samal ajal kaitstes suhteid ja rahuldades vajadusi.

Kokkuvõtteks

Suhtlemisprobleemide lahendamine ja tervete suhete loomine nõuab eneseteadlikkust, õppimist ja praktikat. “Ma ei saa ju mitte midagi teha, sest teine ei muutu” on müüt, mida saab murda. Olles valmis õppima ja rakendama efektiivseid suhtlemisoskusi, võime luua lähedastega suhteid, kus valitseb mõistmine, austus ja hoolivus. Gordoni perekool pakub vahendeid ja tuge, et aidata vanematel ja lastega kokkupuutuvatel inimestel seda teekonda alustada ja jätkata.

Järgmine Gordoni perekooli grupp alustab 6. märtsil Tallinna Avatud Koolis. Koolitajateks Kairi Lenk ja Kadri Sakala.

Lisainfo ja registreerumine: sinamina.ee/koolitused

Next
Next

Terapeudi vastus lugejakirjale | Aasta aega suhtes olnud eestlanna: kokku kolides muutus kõik. Kas ma pean jälle sellega leppima!?